Undermeny

Invigning på förskolan Vitsippan

Den 12 september 2015

En mycket uppskattad invigning av Vitsippans nya lokaler

På Vitsippans fina gård samlades både barn, personal och inbjudna. Förskolechef Marita Ljungberg Blom började sitt tal med att hälsade alla välkomna. Efteråt följde tal av kommunrådet Christina Davidsson, vice ordförande i lärande och kulturnämnden Martina Aronsson, Anna Josefsson från Hansa Bygg och skolområdeschef Daniel Hjertqvist avslutade talen. Mycket uppskattat var det när Pettsson och Findus uppträdde. Invigningen avlutades med en raket och ett stort jubel hördes när ballonger släpptes upp till himlen. Finalen avslutades med tårta som barnen hjälpt till att baka.

Dagen efter fick alla som hade möjlighet komma till förskolan Vitsippan på öppet hus. Vilket var mycket uppskattat med många besökare.

Tack till alla som varit med i arbetet med vår fina förskola Vitsippan.

 

Webbredaktör: Eva Gullaksen | Eva.Gullaksen@nybro.se | Id: inlägg: 186 - kategori: 27

Nyheter

  Arkitektur i klass 5A-5B

Eleverna har fått läsa fakta om olika huskonstruktioner. De har fått göra en ritning utifrån en skiss. Därefter har de [...]